This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

Archiwum kategorii ‘Hasła biblijne’

01 kwi

 

Życzenia noworoczne (2013)

27 gru

Życzenia noworoczne

Nie mamy tu miasta trwałego, ale tego przyszłego szukamy.”             (Hbr 13,14 – ekumeniczne hasło roku 2013)

Wszystkim drogim Internautom życzę błogosławionego i przeżytego w pokoju pod Bożą opieką Nowego Roku Pańskiego 2013.

( – ) Ks. Jan Gross

——————————————————————————————————————————————-

70 – lecie bitwy stalingradzkiej 1942-1943

MADONNA STALINGRADZKA

Bitwa Stalingradzka jedna z największych i najkrwawszych operacji wojennych II wojny światowej tocząca się w okresie 21 sierpnia 1942 – 2 lutego 1943 była piekłem na ziemi dla obu walczących stron zarówno radzieckiej jak i niemieckiej. Stalingrad był doszczętnie spalony przez nieustanne bombardowanie. Ostrzał artyleryjski, głód, zimno, choroby powodowały masową śmierć nie tylko żołnierzy, ale i niewinnej ludności cywilnej. Brak było nie tylko żywności, ale umundurowania, środków lekarskich i materiałów sanitarnych. Żołnierze dumnej armii niemieckiej byli teraz wyczerpani do granic wytrzymałości. W armii niemieckiej dyscyplina zaczęła znikać wraz postępującym głodem, chorobami i brakiem nadziei na poprawę losu. Coraz częściej dochodziło do poddawania się pojedynczych niemieckich żołnierzy, dezercji i otwartych buntów. Ucieczek nie powstrzymywały nawet pokazowe egzekucje. Każdy za wszelką cenę chciał wydostać się ze stalingradzkiego piekła. Ale oblężonego miasta nie mógł nikt opuścić – takie były rozkazy Stalina i Hitlera. Miała to być walka do ostatniego pocisku i ostatniego człowieka. Bitwa skończyła się klęską Niemiec, ale wysoką cenę zapłacili wszyscy, bo liczba ofiar po obu stronach była przerażająco wielka, sięgająca setek tysięcy. W 1940 r. Stalingrad miał 850 tys. mieszkańców. Nie wiadomo jak wielu z nich udało się uciec, ale spis ludności z 1945 r. wykazał, że w gruzowiskach miasta mieszkało jedynie 1500 ludzi. Ta bitwa była początkiem klęski Hitlera i II wojny światowej.

„Licht. Leben. Liebe. Weihnahten im Kessel. Festung Stalingrad” (pol. „Światło. Życie. Miłość. Boże Narodzenie w kotle. W 1942 Twierdza Stalingrad”).

* * *

W okresie Bożego Narodzenia 1942 r. w tych nieludzkich warunkach, wśród rozpaczy i zwątpienia na ocalenie życia Kurt Reuber niemiecki doktor medycyny i teologii, lekarz wojskowy i ksiądz ewangelicki narysował obraz otulonej grubym kocem Madonny z Dzieciątkiem. Rysunek ciemnej tonacji wykonany węglem na odwrocie sztabowej mapy rosyjskiej o wymiarze 90 cm x 120 cm opatrzony jest napisem: „Światło – życie – miłość – Boże Narodzenie 1942 w oblężeniu – twierdza Stalingrad”. Ks. Kurt Reuber pisał w tym okresie do rodziny, że rysowanie obrazu całkowicie go pochłaniało, bowiem chciał wraz z tym obrazem podarować nieco nadziei swym kolegom, znajdującym się w sytuacji bez wyjścia. W jednym z listów do rodziny, mówiącym o przebiegu pod Stalingradem Świąt Bożego Narodzenia, doktor Reuber pisał: „Starym zwyczajem otworzyłem drewniane drzwi naszego bunkra, zapraszając kolegów do wnętrza. Weszli i milcząco stanęli, jakby skrępowani w nabożnym zachwyceniu przed obrazem na glinianej ścianie. Na wbitym w nią pod obrazem polanie płonęło światełko. Żołnierze w zamyśleniu czytali słowa umieszczone na obrazie: światło – życie – miłość”.

Obraz w styczniu 1943 roku zabrał ranny dowódca batalionu, w którym służył Reuber, ewakuowany samolotem z oblężonej twierdzy Stalingrad do Niemiec i wraz z innymi rysunkami autora przekazał rodzinie doktora. Ks. Doktor Kurt Reuber wraz ze swoimi pacjentami dostał się do radzieckiej niewoli i 20 stycznia 1943 roku zmarł w obozie jenieckim Jelabuga. W tym obozie doktor narysował jeszcze inny obraz Matki Bożej, tzw. Madonnę Cierpiącą (Madonna Jeniecka), która znajduje się w posiadaniu rodziny. Wizerunek Matki Bożej był szeroko znany wśród żołnierzy. Zwano go Madonną Stalingradzką lub Matką Boską Stalingradzką. Kult Madonny Stalingradzkiej zatacza w Niemczech coraz szersze kręgi. Dziś Matka Boska Stalingradzka jest traktowana przede wszystkim jako ostrzeżenie przed wojną i jej skutkami, jest wezwaniem do pokoju i symbolem bezpieczeństwa.

Reprodukcje obrazu znajdują się dzisiaj w wielu kościołach ewangelickich i katolickich Niemiec i Austrii. Oryginał Matki Boskiej Stalingradzkiej rodzina Reubera przekazała w 1983 r. do ewangelickiego kościoła p.w. „Pamięci cesarza Wilhelma.”(Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis-Kirche) w Berlinie, gdzie umieszczono go obok specjalnej tablicy upamiętniającej tragedię drugiej wojny światowej. Dwie pierwsze kopie jako znak pojednania przekazano w darze Muzeum w Wołgogradzie (dawniej: Stalingrad) i do katedry anglikańskiej w Coventry w Anglii.

Wg oprac. RR

 

KONSEKRACJA I INSTALACJA BISKUPA ELEKTA JANA WACLAWKA W CZESKIM CIESZYNIE

23 lis

Wybrany przez Synod Kościoła Biskupem Elektem Śląskiego Kościoła Ewangelickiego A.W. (SKEAW)

ks. radca mgr Jan WACŁAWEK

Ks. biskup elekt mgr Jan Waclawek

Ks. biskup elekt mgr Jan Waclawek

zostanie w Ostatnią Niedzielę po Epifanii, dnia 29 stycznia 2012 r. o godzinie 15.00 konsekrowany i uroczyście wprowadzony w urząd biskupi w kościele ewangelickim ap. Piotra i Pawła w Czeskim Cieszynie, na Nivach.

* * *

Církevní rada Slezské církve evangelické a. v. si Vám dovoluje oznámit, že v neděli dne 29. ledna 2012 v 15:00 hod.

v českotěšínském chrámu Na Nivách bude

Far. Mgr. Jan Wacławek

slavnostně instalován biskupem Slezské církve evangelické a. v.

Mně však v Boží blízkosti je dobře, v Panovníku Hospodinu mám své útočiště, proto vyprávím o všech tvých činech.

Žalm 73, 28

 

50 – LECIE ORDYNACJI KSIĘDZA JANA LECHA KLIMY W MIĘDZYRZECZU GÓRNYM.

16 paź

W 17. Niedzielę po Trójcy Świętej, dnia 16 października 2011 r. w kościele parafialnym w Międzyrzeczu Górnym pow. Bielsko – Biała obchodzono bardzo uroczyście  50 – lecie ordynacji byłego proboszcza parafii ks. mgr. Jana Lecha Klimy. Ks. Jan Lech Klima pochodzący z parafii bielskiej, urodził się dnia 2 grudnia 1937 r., był ordynowany dnia 15 października 1961 r. w Warszawie w kościele katedralnym św. Trójcy przez ks. biskupa prof. dr. Andrzeja Wantułę w asyście profesorów CHAT w Warszawie: ks. rektora dr. Wiktora Niemczyka i ks. prorektora dr. Karola Wolframa. Wikariat odbywał  u boku ks. seniora Edwarda Dietza, następnie był administratorem parafii: w Rypinie i Lipnie, we Włocławku i w Czechowicach Dziedzicach. Drugim proboszczem został wybrany i instalowany w Wiśle, a następnie od roku 1982-2002 Międzyrzeczu Górnym gdzie duszpasterzował równe 20 lat. Tu zaskarbił sobie serca międzyrzeczan zarówno ewangelików jak i katolików, którym otworzył wraz z Radą Parafialną swoją świątynię, gdy w styczniową noc 1993 r. spłonął zabytkowy kościół katolicki w Międzyrzeczu. Katolicy korzystali z gościnności w kościele ewangelickim przez 7 lat, gdzie takie nabożeństwa i obrzędy katolickie jak: niedzielna msza św., chrzty, śluby, bierzmowanie i pogrzeby odbywały się w miejscowym kościele ewangelickim. Ta sytuacja bardzo dobrze wpłynęła na ruch ekumeniczny na terenie Międzyrzecza. Ten Gest ten został doceniony na szczeblu powiatu, a ks. Jan Lech Klima został wyróżniony w roku 2003 nagrodą księdza Józefa Londzina.”

Toteż w jubileuszu księdza proboszcza Jana Lecha Klimy mocno zaznaczyła swoją obecność miejscowa parafia katolicka i społeczeństwo Międzyrzecza. Przybył proboszcz katolicki ks. mgr Witold Grzomba i wikariusz ks. mgr Łukasz Zych. Była orkiestra strażaków, delegacja Straży Pożarnej,  władze samorządowe.

Uroczyste nabożeństwo dziękczynna rozpoczęło się od powitania przez obecnego miejscowego proboszcza ks. mgr. Andrzeja Dyczka. Następnie w liturgii Słowa Bożego wzięli udział: kolega rocznikowy Jubilata ks. Jan Gross, miejscowy proboszcz oraz diakon mgr Barbara Adamus. Do Jubilata przemówił drugi kolega rocznikowy ks. biskup senior dr Jan Szarek, który wspomniał także zmarłych kolegów ś.p. ks. Jana Hause, Naczelnego Kapelana Wojskowego ordynowanego w dniu 1 października 1961 r. oraz ordynowanych razem z Jubilatem również zmarłych byłych księży: ś.p. Eryka Smoleńskiego (Niemcy) i ś.p. Wiesława Grochala (Ustroń). Wspomniał też zmarłą małżonkę Jubilata ś.p. pastorową Alicję Klima i  odczytał gratulacje od obecnego Zwierzchnika Kościoła  ks. biskupa Jerzego Samca i Zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej ks. biskupa Pawła Anweilera, którzy ze względu na odbywający się Synod Kościoła nie mogli wziąć udziału w uroczystości jubileuszowej. Ksiądz Biskup zmówił modlitwę dziękczynną i udzielił Jubilatowi błogosławieństwa. Następnie po pieśni chóru oficjalni przedstawiciele Rady Parafialnej, chóru, przedstawiciele miejscowych władz samorządowych i parafii katolickiej złożyli serdeczne życzenia, prezenty i kwiaty. Proboszcz katolicki odczytał bardzo serdeczny i ciepły list gratulacyjny Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. biskupa dr. Tadeusza Rakoczego.

Jubilat wygłosił kazanie na tekst Ewangelii św. Mateusza 18,20: Albowiem gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich.Dostojny Jubilat mówił o swej drodze duszpasterskiej, którą rozpoczął w diasporze, w Sopocie, a potem poprzez Rypin, Lipno i Włocławek, gdzie nieraz nie wiele więcej było ewangelików niż trzech, czy pięciu. Praca duszpasterska w Czechowicach – Dziedzicach, w ewangelickiej Wiśle i Międzyrzeczu pozwoliła na rozwinięcie duszpasterstwa w szerszej mierze. Spowiedź odprawił ks. radca Ryszard Janik. Po pieśni chóru odbyła się liturgia eucharystyczna, której przewodniczyli ks. biskup Jan Szarek i ks. prof. dr hab. Manfred Uglorz. W liturgii pokomunijnej wzięli udział: ks. Andrzej Dyczek, ks. prof. Manfred  Uglorz, a błogosławieństwa udzielił ks. biskup Jan Szarek.

W imieniu  koleżanek i kolegów studiujących razem teologię w Warszawie – Chylicach w  latach 1957-1960 składamy drogiemu Jubilatowi serdeczne życzenia dalszego prowadzenia Bożego w obecnej służbie dla Pana i w życiu osobistym.


(Foto z Jubileuszu: Andrzej Malik)

Chcąc powiększyć zdjęcie należy na nie kliknąć jeden raz.


 

2 lutego: DZIEŃ OFIAROWANIA PANA JEZUSA – OCZYSZCZENIE MARII PANNY

01 lut

Hasło dnia:
Gdy nadeszło wypełnienie czasu, zesłał Bóg Syna Swego, który sie narodził z niewiasty i podlegał zakonowi (…), abyśmy usynowienia dostąpili. Ga 4,4.5
Pieśń dnia:
O Jezu, Ty światłości [SE 242]
Chrystus się narodził [SE 37]
Czytania liturgiczne: S-Mi 3,1-4 E-Łk 2,22-23(25-35)
Kazanie: Hbr 2,14-18
Szukałem wśród nich męża, który by potrafił wznieść mur i przed moim obliczem stanąć w wyłomie, wstawiając się za krajem, abym go nie zniszczył, lecz nie znalazłem. Tr 22,30
Syn Człowieczy nie przyszedł aby Mu służono, lecz aby służył i oddał życie Swoje na okup za wielu. Mt 20, 28