RSS
 

WIELKA ŚRODA Z PROFESOREM KAROLEM STRYJĄ (1915-1998)

04 kwi

Jak w każdą Wielką Środę, tak i w tym roku, ku uczczeniu pamięci wieloletniego Profesor Karol Stryja (1915-1998). Foto:Jerzy Łakomski, Sosnowiec.dyrektora Filharmonii Śląskiej w Katowicach profesora Karola Stryji (1915-1998), naszego współwyznawcy, odbędzie się w dniu 4 kwietnia 2012 r. o godzinie 18.00 w ewangelicko-augsburskim kościele Jezusowym w Cieszynie, koncert Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jerzego Koseka.

W programie: Introit i Kyrie, Offertorium, Sanctus, Pie Jesu, Agnus Dei, Libera me, In paradisum, Gabriela  Faure (1845-1924) z REQUIEM D – MOLL OP. 48.

+ + +

Spotkanie z profesorem Stryją

Pamiętną chwilą na zawsze zostanie mi spotkanie z profesorem Karolem Stryją w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach, gdy na kilka lat przed śmiercią (około roku 1990?) zostałem zawezwany w Wielką Środę aby udzielić Profesorowi przed Wielkanocą Komunii Świętej. Na Oddziale Zakaźnym tyskiego szpitala wojewódzkiego spotkałem się sam na sam z Profesorem aby posłużyć Mu w ów Wielki Tydzień Sakramentem Wieczerzy Pańskiej.  Chory na żółtaczkę profesor z Katowic przyjął z wielką godnością Sakrament Ołtarza, a potem przez chwilę wspominaliśmy rok 1947, gdy Profesor mieszkał w Łaziskach Górnych  i był członkiem Parafii Ewangelicko – Augsburskiej św. Jana w Mikołowie wprowadzając żonę księdza proboszcza Jana Karpeckiego pastorową Marię Karpecką w obowiązki dyrygenta chóru. Wspominał jesienne próby chóru i swoją krótką dyrygenturę chórem mikołowskim. Wspominaliśmy także jego bratową z Cieszyna z ul. Przypilińskiego, której w stosunkowo młodym wieku w Cieszynie w latach siedemdziesiątych ub. stulecia prowadziłem pogrzeb w niedzielne popołudnie w kościele Jezusowym i na cmentarzu ewangelickim.  Także i jego brata chowałem w parafii skoczowskiej, a w roku 1998 stanąłem nad grobem samego Profesora Karola Stryji na cmentarzu ewangelickim przy ul. Bielskiej w Cieszynie, gdzie zmówiłem ostatnią modlitwę po złożeniu go do grobu.

(Ks. Jan Gross)

Foto: Jerzy Łakomski, Sosnowiec.