This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

WIELKA ŚRODA Z PROFESOREM KAROLEM STRYJĄ (1915-1998)

04 kwi

Jak w każdą Wielką Środę, tak i w tym roku, ku uczczeniu pamięci wieloletniego Profesor Karol Stryja (1915-1998). Foto:Jerzy Łakomski, Sosnowiec.dyrektora Filharmonii Śląskiej w Katowicach profesora Karola Stryji (1915-1998), naszego współwyznawcy, odbędzie się w dniu 4 kwietnia 2012 r. o godzinie 18.00 w ewangelicko-augsburskim kościele Jezusowym w Cieszynie, koncert Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jerzego Koseka.

W programie: Introit i Kyrie, Offertorium, Sanctus, Pie Jesu, Agnus Dei, Libera me, In paradisum, Gabriela  Faure (1845-1924) z REQUIEM D – MOLL OP. 48.

+ + +

Spotkanie z profesorem Stryją

Pamiętną chwilą na zawsze zostanie mi spotkanie z profesorem Karolem Stryją w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach, gdy na kilka lat przed śmiercią (około roku 1990?) zostałem zawezwany w Wielką Środę aby udzielić Profesorowi przed Wielkanocą Komunii Świętej. Na Oddziale Zakaźnym tyskiego szpitala wojewódzkiego spotkałem się sam na sam z Profesorem aby posłużyć Mu w ów Wielki Tydzień Sakramentem Wieczerzy Pańskiej.  Chory na żółtaczkę profesor z Katowic przyjął z wielką godnością Sakrament Ołtarza, a potem przez chwilę wspominaliśmy rok 1947, gdy Profesor mieszkał w Łaziskach Górnych  i był członkiem Parafii Ewangelicko – Augsburskiej św. Jana w Mikołowie wprowadzając żonę księdza proboszcza Jana Karpeckiego pastorową Marię Karpecką w obowiązki dyrygenta chóru. Wspominał jesienne próby chóru i swoją krótką dyrygenturę chórem mikołowskim. Wspominaliśmy także jego bratową z Cieszyna z ul. Przypilińskiego, której w stosunkowo młodym wieku w Cieszynie w latach siedemdziesiątych ub. stulecia prowadziłem pogrzeb w niedzielne popołudnie w kościele Jezusowym i na cmentarzu ewangelickim.  Także i jego brata chowałem w parafii skoczowskiej, a w roku 1998 stanąłem nad grobem samego Profesora Karola Stryji na cmentarzu ewangelickim przy ul. Bielskiej w Cieszynie, gdzie zmówiłem ostatnią modlitwę po złożeniu go do grobu.

(Ks. Jan Gross)

Foto: Jerzy Łakomski, Sosnowiec.