This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

10 – LECIE ŚPIEWNIKA EWANGELICKIEGO (2002-2012)

17 kwi

Przed 10 laty, dnia 28 kwietnia 2002 r. w Niedzielę Cantate, został w Cieszynie w kościele Jezusowym uroczyście wprowadzony w życie liturgiczne Kościołów ewangelickich w Polsce i w Czechach nowy Śpiewnik Ewangelicki [ŚE].

Powstał on z inicjatywy i na mocy uchwały X Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, na wniosek ks. biskupa Jana Szarka, który zlecił Synodalnej Komisji do spraw Liturgii i Muzyki Kościelnej opracowanie zupełnie nowego śpiewnika z nutami.

Z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Komisji księdza radcy Jana Grossa zostały do tej pracy zaproszone także inne Kościoły ewangelickie: Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce oraz dwa Kościoły luterańskie w Czechach: Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania i Luterański Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania.

Kościoły te przed 15 laty powołały wspólną Komisję Śpiewnikową, pod przewodnictwem ks. radcy Jana Grossa, która pracowała 5 lat (1997-2002) nad doborem pieśni i wykonaniem całego Śpiewnika, w końcowym etapie wraz z Wydawnictwem „Augustana” w Bielsku – Białej (ks. redaktor Jerzy Below, dyrektor Wydawnictwa). Wydrukowany został w Drukarni Świętego Krzyża w Opolu.

Wykaz wszystkich współpracowników znajduje się w Śpiewniku na stronie 17.  Po 10 latach warto byłoby przeczytać cały wstęp do Śpiewnika celem odświeżenia sobie tego wszystkiego co o śpiewniku i jego wartości jest tam zapisane.

Śpiewnik ten z nutami zawiera 955 pieśni ewangelickich i ekumenicznych, pochodzących z różnych krajów i narodów całego świata. Ponadto posiada bogatą część liturgiczną oraz modlitewną.

Mimo swej objętości (1694 stron) przez minionych 10 lat dobrze przyjął się w wymienionych wyżej Kościołach.

Jesteśmy Bogu za niego wdzięczni.

 
Komentarze są wyłączone

Kategoria: Jubileusze - życzenia, Liturgia, Ruch ekumeniczny, Śpiew liturgiczny