Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

UROCZYSTOŚĆ 50 – LECIA ORDYNACJI KS. PROF. DR HAB. MANFREDA UGLORZA W STARYM BIELSKU

02 paź

W 17. Niedzielę po Trójcy Świętej, w którą zarówno w tym roku jak też przed 50 laty wypadło Dziękczynne Święto Żniw, w kościele św. Jana Chrzciciela  w Starym Bielsku, w którym przez 24 lata Ks. Profesor był proboszczem, odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne z okazji Jego 50-lecia ordynacji, która odbyła się przed 50-laty w kościele św. Jana w Mikołowie, w dniu 30 września 1962 r., gdzie w dniu 1 grudnia 1940 r. ks. profesor Manfred Uglorz został ochrzczony.

W nabożeństwie dziękczynnym w kościele w Starym Bielsku wzięli udział koledzy i przyjaciele ks. profesora Manfreda Uglorza. Na wstępie uroczystego nabożeństwa miejscowy proboszcz ks. dr Piotr Szarek serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych. Liturgię Słowa – wstępną odprawili księża: Stanisław Dorda, Jan Melcer i Jan Gross. Kazanie od ołtarza wygłosił Biskup Diecezji Cieszyńskiej ks. biskup Paweł Anweiler.

Następnie po pieśni zboru nr 100 od pulpitu dostojny Jubilat wygłosił przemówienie oparte na dwóch tekstach biblijnych ze Starego i Nowego Testamentu, w którym podkreślił chrystocentryczne jego 50-letnie nauczanie zarówno z ambony jak i na katedrze uniwersyteckiej. Głębokie przemówienie zakończył Jubilat podziękowaniami i apostolskim życzeniem pokoju.

Z kolei ks. redaktor Jerzy Below, ks. prof. dr hab. Marek Jerzy Uglorz i dyrektor „Augustany” radca Konsystorza Korneliusz Glajcar wręczyli Jubilatowi dedykowaną Mu Księgę Pamiątkową p.t. „Bóg i Jego człowiek”, do której wpisali swoje artykuły i życzenia przyjaciele, syn i wychowankowie Księdza Profesora. Następnie życzenia złożył Rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski, uczeń i konfirmant Jubilata pochodzący z Parafii w Starym Bielsku. Ksiądz Rektor po przemówieniu w imieniu Akademii przekazał Jubilatowi pisaną ikonę.

W dłuższym przemówieniu słowa podziękowania Jubilatowi wygłosił b. senator i działacz Z.Z. „Solidarność” Marcin Tyrna, który mówił ze wzruszeniem o bogatym plonie pracy ks. proboszcza Manfreda Uglorza w parafii starobielskiej.

Następnie obecny proboszcz ks. dr Piotr Szarek i przedstawiciele Rady Parafialnej złożyli Jubilatowi słowa serdecznych podziękowań za 24 lata pracy wśród nich i życzyli wiele zdrowia i długich jeszcze lat życia.

Błogosławieństwa Jubilatowi udzielili księża biskupi: Paweł Anweiler i dr Jan Szarek.

Spowiedź odprawił ks. radca Ryszard Janik, przyjaciel Jubilata i b. proboszcz parafii w Jaworzu u boku którego ks. profesor rozpoczynał pracę duszpasterską.

Liturgii Sakramentu Ołtarza przewodniczyli: ks. biskup senior dr Jan Szarek i ks. proboszcz dr Piotr Szarek.

Nabożeństwo zostało zakończone błogosławieństwem Jubilata oraz pieśnią: „Na skale Kościół stoi” [SE 552].

W czasie nabożeństwa śpiewał solo Paweł Konik i miejscowy chór parafialny. W nabożeństwie oprócz wymienionych wzięli udział jeszcze: ks. Tadeusz Konik, ks. Jan Lech Klima i ks. dr Adrian Korczago. Odczytano także życzenia od  ks. proboszcza Piotra Mendrocha z Mrągowa wraz z żoną, oraz wdowy po ś.p. ks. Romanie Miklerze z Krakowa, którzy byli wikariuszami księdza Manfreda Uglorza.

Podczas uroczystego obiadu przemawiali: ks. dr Marek Jerzy Uglorz, ks. radca  Ryszard Janik, ks. proboszcz Stanisław Dorda i ks. konsenior Andrzej Czyż.

We wszystkich przemówieniach zarówno w kościele jak i w sali parafialnej jak gdyby namalowano bogaty plon żniwa jaki Jubilat przyniósł w ciągu 50 – letniej służby Chrystusowi i Jego Kościołowi.

Życzymy Księdzu Profesorowi na dalsze lata życia i pracy wiele Bożego błogosławieństwa i Jego prowadzenia. „Ad multos annos” – drogi Przyjacielu!