This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

Życzenia noworoczne (2013)

27 gru

Życzenia noworoczne

Nie mamy tu miasta trwałego, ale tego przyszłego szukamy.”             (Hbr 13,14 – ekumeniczne hasło roku 2013)

Wszystkim drogim Internautom życzę błogosławionego i przeżytego w pokoju pod Bożą opieką Nowego Roku Pańskiego 2013.

( – ) Ks. Jan Gross

——————————————————————————————————————————————-

70 – lecie bitwy stalingradzkiej 1942-1943

MADONNA STALINGRADZKA

Bitwa Stalingradzka jedna z największych i najkrwawszych operacji wojennych II wojny światowej tocząca się w okresie 21 sierpnia 1942 – 2 lutego 1943 była piekłem na ziemi dla obu walczących stron zarówno radzieckiej jak i niemieckiej. Stalingrad był doszczętnie spalony przez nieustanne bombardowanie. Ostrzał artyleryjski, głód, zimno, choroby powodowały masową śmierć nie tylko żołnierzy, ale i niewinnej ludności cywilnej. Brak było nie tylko żywności, ale umundurowania, środków lekarskich i materiałów sanitarnych. Żołnierze dumnej armii niemieckiej byli teraz wyczerpani do granic wytrzymałości. W armii niemieckiej dyscyplina zaczęła znikać wraz postępującym głodem, chorobami i brakiem nadziei na poprawę losu. Coraz częściej dochodziło do poddawania się pojedynczych niemieckich żołnierzy, dezercji i otwartych buntów. Ucieczek nie powstrzymywały nawet pokazowe egzekucje. Każdy za wszelką cenę chciał wydostać się ze stalingradzkiego piekła. Ale oblężonego miasta nie mógł nikt opuścić – takie były rozkazy Stalina i Hitlera. Miała to być walka do ostatniego pocisku i ostatniego człowieka. Bitwa skończyła się klęską Niemiec, ale wysoką cenę zapłacili wszyscy, bo liczba ofiar po obu stronach była przerażająco wielka, sięgająca setek tysięcy. W 1940 r. Stalingrad miał 850 tys. mieszkańców. Nie wiadomo jak wielu z nich udało się uciec, ale spis ludności z 1945 r. wykazał, że w gruzowiskach miasta mieszkało jedynie 1500 ludzi. Ta bitwa była początkiem klęski Hitlera i II wojny światowej.

„Licht. Leben. Liebe. Weihnahten im Kessel. Festung Stalingrad” (pol. „Światło. Życie. Miłość. Boże Narodzenie w kotle. W 1942 Twierdza Stalingrad”).

* * *

W okresie Bożego Narodzenia 1942 r. w tych nieludzkich warunkach, wśród rozpaczy i zwątpienia na ocalenie życia Kurt Reuber niemiecki doktor medycyny i teologii, lekarz wojskowy i ksiądz ewangelicki narysował obraz otulonej grubym kocem Madonny z Dzieciątkiem. Rysunek ciemnej tonacji wykonany węglem na odwrocie sztabowej mapy rosyjskiej o wymiarze 90 cm x 120 cm opatrzony jest napisem: „Światło – życie – miłość – Boże Narodzenie 1942 w oblężeniu – twierdza Stalingrad”. Ks. Kurt Reuber pisał w tym okresie do rodziny, że rysowanie obrazu całkowicie go pochłaniało, bowiem chciał wraz z tym obrazem podarować nieco nadziei swym kolegom, znajdującym się w sytuacji bez wyjścia. W jednym z listów do rodziny, mówiącym o przebiegu pod Stalingradem Świąt Bożego Narodzenia, doktor Reuber pisał: „Starym zwyczajem otworzyłem drewniane drzwi naszego bunkra, zapraszając kolegów do wnętrza. Weszli i milcząco stanęli, jakby skrępowani w nabożnym zachwyceniu przed obrazem na glinianej ścianie. Na wbitym w nią pod obrazem polanie płonęło światełko. Żołnierze w zamyśleniu czytali słowa umieszczone na obrazie: światło – życie – miłość”.

Obraz w styczniu 1943 roku zabrał ranny dowódca batalionu, w którym służył Reuber, ewakuowany samolotem z oblężonej twierdzy Stalingrad do Niemiec i wraz z innymi rysunkami autora przekazał rodzinie doktora. Ks. Doktor Kurt Reuber wraz ze swoimi pacjentami dostał się do radzieckiej niewoli i 20 stycznia 1943 roku zmarł w obozie jenieckim Jelabuga. W tym obozie doktor narysował jeszcze inny obraz Matki Bożej, tzw. Madonnę Cierpiącą (Madonna Jeniecka), która znajduje się w posiadaniu rodziny. Wizerunek Matki Bożej był szeroko znany wśród żołnierzy. Zwano go Madonną Stalingradzką lub Matką Boską Stalingradzką. Kult Madonny Stalingradzkiej zatacza w Niemczech coraz szersze kręgi. Dziś Matka Boska Stalingradzka jest traktowana przede wszystkim jako ostrzeżenie przed wojną i jej skutkami, jest wezwaniem do pokoju i symbolem bezpieczeństwa.

Reprodukcje obrazu znajdują się dzisiaj w wielu kościołach ewangelickich i katolickich Niemiec i Austrii. Oryginał Matki Boskiej Stalingradzkiej rodzina Reubera przekazała w 1983 r. do ewangelickiego kościoła p.w. „Pamięci cesarza Wilhelma.”(Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis-Kirche) w Berlinie, gdzie umieszczono go obok specjalnej tablicy upamiętniającej tragedię drugiej wojny światowej. Dwie pierwsze kopie jako znak pojednania przekazano w darze Muzeum w Wołgogradzie (dawniej: Stalingrad) i do katedry anglikańskiej w Coventry w Anglii.

Wg oprac. RR