Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

100 – LECIE KOŚCIOŁA ŚWIĘTEGO DUCHA W ORZESZU

20 maj

100 – LECIE

KOŚCIOŁA ŚWIĘTEGO DUCHA

W ORZESZU

Kościół ewangelicki Świętego Ducha w Orzeszu (1913 - 2013)

Kościół ewangelicki Świętego Ducha w Orzeszu (1913 - 2013)

W dniu Zesłania Ducha Świętego, dnia 19 maja 2013 r. rozpoczęły się dwudniowe uroczystości dziękczynne związane ze stuleciem ewangelickiego kościoła Świętego Ducha w Orzeszu,który został poświęcony w III Święto Zesłania Ducha Świętego, we wtorek, dnia 13 maja 1913 r.

W uroczystości 100 – lecia kościoła wzięli udział: Zwierzchnik Kościoła w Polsce Ksiądz Biskup Jerzy Samiec, Biskup Diecezjalny Diecezji Katowickiej i zarazem Zastępca Biskupa Kościoła Ksiądz Biskup Tadeusz Szurman, były duszpasterz Orzesza (1978-1995) ks. Jan Gross i jego były praktykant ks. radca Janusz Staszczak proboszcz w Koszalinie, ks. proboszcz Tadeusz Makula, prezes Stowarzyszenia Bratniej Pomocy imienia Gustawa Adolfa w Polsce (Żory), emerytowani duchowni: ks. proboszcz Alfred Figaszewski i ks. proboszcz Jerzy Romański, sąsiedni proboszczowie: ks. Kornel Undas z Mikołowa, ks. Marcin Makula z Golasowic, ks. Marcin Brzóska z Świętochłowic – Wirku, ks. Daniel Ferek z Wodzisławia – Gołkowic, Ks. Marcin Konieczny z Tychów. Kościół Rzymsko-Katolicki reprezentował miejscowy proboszcz ks. Henryk Centner z Orzesza.

W uroczystości wzięły udział Władze Samorządowe z Burmistrzem Miasta i Przewodniczącym Rady Miasta, przedstawiciele powiatu mikołowskiego, dyrektorki szkół orzeskich i goście z partnerskiej parafii ewangelicko – reformowanej z Niemiec.

Przed nabożeństwem odbył się koncert orkiestry dętej Kopalni Węgla Kamiennego Szczygłowice oraz miejscowego chóru parafialnego pod dyrekcją Anny Pojda.

O godzinie 15.00 rozpoczęło się w wypełnionym po brzegi kościele uroczyste nabożeństwo od powitania przez kuratora parafii Joachima Rymisza i proboszcza parafii ks. radcy Henryka Reske.

Następnie  odśpiewano hymn Kościoła:”Warownym grodem jest nasz Bóg”.

Liturgię wstępną odprawili ks. radca Henryk Reske i ks. proboszcz Kornel Undas z Mikołowa, a teksty Słowa Bożego czytali: Daniel Matuszczyk (Stary Testament), ks. radca Janusz Staszczak (Lekcja) i Ewangelię czytał ks. prezes Tadeusz Makula.

Po pieśni „Na skale Kościół stoi”, kazanie oparte o tekst z 1 Kor 13 wygłosił Zwierzchnik Kościoła w Polsce ks. biskup Jerzy Samiec.

Po ofierze ołtarzowej spowiedź odprawił ks. Jan Gross, który oparł swoje przemówienie o słowa Pana Jezusa z Ewangelii wg św. Jana 16,8: „A ON [Duch Święty Pocieszyciel] gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, i  o sprawiedliwości,i o sądzie.


Ks. radca Henryk Reske w czasie uroczystości 100 -lecia kościoła przygotowuje naczynia komunijne

Ks. radca Henryk Reske w czasie uroczystości 100 -lecia kościoła przygotowuje naczynia komunijne do liturgii eucharystycznej.

Liturgię Sakramentu Ołtarza odprawili i Komunii Świętej udzielili obydwaj księża biskupi: Tadeusz Szurman i Jerzy Samiec.

Orzesze 19 V 2013 r. Jubileusz 100 - lecia kościoła Św. Ducha: Komunia Św. księży.

Orzesze 19 V 2013 r. Jubileusz 100 - lecia kościoła Św. Ducha: Komunia Św. księży.

Po liturgii pokomunijnej, a przed błogosławieństwem, cały zbór stojąc podziękował Trójjedynemu Bogu na swój kościół i jego 100 lat istnienia z stowarzyszeniem orkiestry kopalnianej w starokościelnym hymnie dziękczynnym „Te Deum laudamus” – „Boże wielki pełnyś chwał” [ŚE 369]. Po błogosławieństwie udzielonym przez Księdza Biskupa Jerzego Samca odbyła się druga część uroczystości – koncert młodzieżowego zespołu „BD” zespołu pod dyrekcją Joanny Zając, oraz przemówienia i życzenia oficjalnych gości.

Po tej uroczystości na placu kościelnym pod namiotami w radosnej atmosferze odbył się poczęstunek dla wszystkich uczestników tej wspaniałej uroczystości.

Na jubileusz 100 -lecia kościoła św. Ducha w Orzeszu, Parafia wydała specjalną składankę – folder: skrót historii kościoła św. Ducha w Orzeszu.W II dzień Zesłania Ducha Świętego (Poniedziałek Zielonoświąteczny) dnia 20 maja 2013 r. o godzinie 17.00 odbył się dalszy ciąg jubileuszowych uroczystości. Podczas uroczystego nabożeństwa, zgromadzonych powitał miejscowy proboszcz ks. radca Henryk Reske, liturgię Słowa odprawili: ks. radca Jan Gross, ks. radca Henryk Reske iks.proboszcz Andrzej Wójcik z sąsiednich Gliwic, a kazanie wygłosił Zwierzchnik Diecezji Katowickiej ks. biskup Tadeusz Szurman, który też na końcu nabożeństwa udzielił zgromadzonym błogosławieństwa.

Ks. proboszcz Henryk Reske podziękował Księdzu Biskupowi za udział w uroczystości także drugiego dnia  i za wygłoszone kazanie. Podziękował także  wszystkim uczestnikom dwudniowych uroczystości, a  nawiązując do wypowiedzi ks. Jana Grossa swego poprzednika, w pierwszym dniu uroczystości, który wówczas powiedział, że uroczystości rozpoczął od odwiedzenia swoich dawnych parafian spoczywających już na okalającym kościół cmentarzu, ks. Henryk Reske zaproponował, aby wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli z kościoła pod krzyż cmentarny i wspólnie tam zaśpiewali pieśń, którą i nasi zmarli tak często śpiewali: Za rękę weź mnie, Panie i prowadź sam. Aż dusza moja stanie u niebios bram. [ŚE 713]

Życzymy Parafii Świętego Ducha w Orzeszu, aby Duch Święty ją nadal prowadził, by jak dotąd wspaniale się rozwijała i oby dobry Bóg pozwolił dokończyć jej budowy nowej plebanii naprzeciw świątyni.

[Zdjęcia: Dagmara Gasz i Andrzej Sobański]