Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

92. SYNOD KOŚCIOŁA EWANGELICKO-METODYSTYCZNEGO W POLSCE

17 cze
Ordynacja w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym w Polsce.

Ordynacja w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym w Polsce.

Uroczystym nabożeństwem w kaplicy ewangelicko-metodystycznej Dobrego Pasterza w Warszawie przy Placu Zbawiciela (ul. Mokotowska 12),  w niedzielę, dnia 16 czerwca 2013 r., zakończyła się 92. Konferencja Doroczna (Synod) Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Rzeczypospolitej Polskiej trwająca od 14 do 16 czerwca 2013 r. w  Konstancinie (Klarysew) pod Warszawą.

Kościół Ewangelicko – Metodystyczny w Polsce, jak i jego Konferencja Doroczna są częścią składową Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego Centralnej i Południowej Europy w skład, którego  wchodzą następujące kraje: Albania, Algieria, Austria,Bułgaria, Republika Czeska, Chorwacja, Francja, Węgry,Macedonia, POLSKA, Serbia, Słowacja, SZWAJCARIA i Tunezja.

Zwierzchnikiem i zarazem Biskupem Kościoła od roku 2005 jest  ks. biskup dr Patrick Streiff (58) rezydujący w Zürichu, w Szwajcarii.

Natomiast jako oficjalny przedstawiciel Konferencji Biskupów Metodystycznych w Konferencji Dorocznej w Polsce wziął udział ks. biskup Christian Alsted (Dania) z Konferencji Północnej  Europy i Krajów Bałtyckich.

Konferencja Doroczna w Polsce dokonała wyboru nowych naczelnych władz  Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego  na 6-letnią kadencję oraz  zdecydowała o pozostaniu  w strukturach  europejskiego i światowego metodyzmu (nie doszło do usamodzielnienia się Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego w Polsce). Konferencja dokonała nowego podziału administracyjnego Kościoła na 4 Okręgi Kościelne (Superintendentury) na czele z Superintendentami Okręgowymi. Jednocześnie Kościół ma dostosować swoje Prawo Wewnętrzne do standardów metodystycznych Europy.

Zwierzchnikiem Kościoła w Polsce i zarazem SUPERINTENDENTEM NACZELNYM został ks. mgr Andrzej Malicki (50), pastor z Katowic, który ma prawo używania tytułu „Biskupa wikariusza („Bischofsvikar„, czyli zastępca biskupa, biskup pomocniczy). Jest On jednocześnie Superintendentem Okręgu Centralnego w Polsce.

Zastępcą Zwierzchnika Kościoła i Superintendenta Naczelnego w Polsce został wybrany ks. Sławomir Rodaszyński, pastor  z Chodzieży, jednocześnie superintendent na Okręg (Dystrykt) Zachodni, ks. Józef Bartos z Krakowa (Superintendent Okręgu Południowego), ks. Waldemar Eggert z Ostródy (Superintendent Mazur), oraz ks. Janusz Daszuta z Kielc.

W czasie uroczystego nabożeństwa ks. biskup dr Patrick Streiff , zwierzchnik Konferencji Centralnej Europy Środkowej i Południowej, do którego diecezji należy także Kościół w Polsce, dokonał wraz z duńskim biskupem Christianem Alstedem  instalacji ks. mgr. Andrzeja Malickiego na urząd superintendenta naczelnego i biskupa wikariusza według zwyczaju apostolskiego przez modlitwę i włożenie rąk na głowę nowego biskupa wikariusza i jego nowego zastępcy ks. Sławomira Rodaszyńskiego.

Dotychczasowemu  Zwierzchnikowi, ks. bp. dr. Edwardowi Puśleckiemu (62), który przez ostatnie 24 lata pełnił tę godność,  Konferencja nadała tytuł „Honorowego Zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP

Wybrano również sekretarza Konferencji Dorocznej na nową kadencję, został nim ks. Zbigniew Kamiński pastor z Warszawy, a zastępcą ks. Roman Markowski pastor z Przemyśla.

Następna Doroczna Konferencja w Polsce odbędzie się w dniach 27 – 29 czerwca 2014 r.

Nowy Naczelny Superintendent Metodystyczny w Polsce ks. mgr Andrzej Malicki w otoczeniu biskupów metodystycznych, duchowieństwa i wiernych.

Nowy Naczelny Superintendent Metodystyczny w Polsce ks. mgr Andrzej Malicki w otoczeniu biskupów metodystycznych, duchowieństwa i wiernych.

Życzymy nowym Naczelnym Władzom Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego w Polsce wiele Bożego błogosławieństwa. „Ad multos annos!”

* * *

W poniedziałek, dnia 17 czerwca 2013 r. odbyło się w  Katowicach w siedzibie Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego [Luterańskiego] posiedzenie Zarządu Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej pod przewodnictwem przewodniczącego ks. biskupa Pawła Anweilera, które rozpoczęło się od życzeń składanych nowemu biskupowi wikariuszowi księdzu Andrzejowi Malickiemu, bardzo lubianemu i cenionemu w gronie śląskich ekumenistów. Biskupi luterańscy  ks. biskup Tadeusz Szurman (zarazem zastępca Biskupa Kościoła) i cieszyński biskup ks.Paweł Anweiler wręczyli ks. biskupowi wik. Andrzejowi Malickiemu wraz z życzeniami kwiaty, a honorowy przewodniczący Śl.O. PRE ks.radca Jan Gross wraz z życzeniami wręczył swoją książkę p.t.: „Pochodzenie sukcesji apostolskiej polskich biskupów luterańskich.” (Dzięgielów 2012)

Kościół Ewangelicko- Metodystyczny w Polsce jest w interkomunii z Kościolem Ewangelicko- Augsburskim i z Kościołem Ewangelicko- Reformowanymi, oraz  należy do Polskiej Rady Ekumenicznej.

Posiedzenie Zarządu Śl.O. PRE i Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

Posiedzenie Zarządu Śl.O. PRE i Kościoła Rzymsko-Katolickiego.