This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

BARWY LITURGICZNE KOŚCIOŁA ZACHODNIEGO

25 cze

Kolor liturgiczny biały (także złoty) to podstawowy kolor liturgiczny – kolor Jezusa Chrystusa  (Por. Obj 1 i nast.). Stosowany jest we wszystkie święta Jezusa Chrystusa (Boże Narodzenie, Święto Epifanii i Chrztu Pańskiego, Wielkanoc), Jego Matki Marii Panny (2 II,25 III, 2 VII) oraz w Dzień Archanioła Michała i wszystkich aniołów (29 IX)

=====================================================================================================================================================================================================================

Kolor czerwony – to kolor ognia i miłości, używany w Święta Zesłania Ducha Świętego, wszystkie uroczystości Kościoła (Święto Reformacji, ordynacja, konsekracja, instalacja), w uroczystości męczenników Kościoła i świętych Pańskich.

======================================================================================================================================================================================================================================================================

Kolor zielony – to kolor stworzenia i nadziei. Ponieważ Kościół żyje nadzieją, dlatego kolor zielony jest najdłużej używany w ciągu roku kościelnego (od 2 do 5 Niedzieli po Epifanii, oraz od 1 do 27 Niedzieli po Trójcy Świętej), oraz  w Dziękczynne Święto Żniw (1 Niedziela po św. Michale, a więc po 29 września).

=================================================================================================================================================================================================================================================================================

Kolor fioletowy – to kolor przygotowania i pokuty, używany w Adwencie i w Poście (w czasie pasyjnym), ale też może być używany na pogrzebie.

==============================================================================================================================================================================================================================================================================================================

Kolor czarny – kolor żałoby i smutku. Używany jest na pogrzebach (ale także może być wymienny z kolorem fioletowym) oraz w Wielki Piątek.

====================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================

Kolor różowy – ten kolor stoi pomiędzy barwą pokuty, a barwą radości – oznacza hamowaną radość. Wpisuje się w tematykę i radosny charakter IV Niedzieli Adwentu zwanej Niedzielą Gaudete („Radujcie się”) (Dawniej była to III Niedziela Adwentu), którą potocznie nazywa się także „Niedzielą radości„. Kolor ten jest symbolem radości, która niebawem nastąpi.

Drugi raz używa się różowego koloru w IV Niedzielę Postu (czasu pasyjnego), mianowicie w Niedzielę Laetare („Laetare cum Jerusalem” – „Radujcie się z Jeruzalemem…”), która w Kościele Luterańskim poświęcona jest także Wieczerzy Pańskiej  – „Symbolizuje radość w czasie umartwienia i pokuty; chwilę wytchnienia i odpocznienia w czasie utrapień ciała. Podkreśla to, że Zbawiciel Świata jest blisko człowieka, że nigdy go nie opuszcza i wraz z nim wędruje przez życie, którego nadrzędnym celem jest uwielbienie Boga, a w konsekwencji zbawienie, czyli wieczna radość w Królestwie Niebieskim.”

Według tradycji kościelnej, gdy używa się różowych szat liturgicznych i różowych antependiów, na ołtarzu stawia się różowe róże.

==============================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================

Kolor niebieski – to również kolor czystości i niewinności, używany zwłaszcza w luterańskiej Szwecji, ale i w katolickiej Polsce, w Święta Marii Panny.

Nie należy on jednak do starożytnego kanonu kolorów liturgicznych i według wielu współczesnych liturgistów jest uważany po prostu jako kolor brzydki, a nawet kiczowaty.

* * *

[Kolory liturgiczne pokazane na zdjęciach powyżej na ołtarzu, ambonie i pulpicie jako „Antependium”(z łać. „zasłona”) lub „Paramenty” (też z łac. „Nakrycie”) są używane w ewangelicko – luterańskim a.w. kościele „Zmartwychwstania Pańskiego” (LECAV) w Czeskim Cieszynie przy ul. Cmentarnej, a zakupione w Polsce:

http://www.asga.pl/index.php?&dzial=displ&kategoria=nakrycianaambonke&opis=NAKRYCIA%20NA%20AMBONK%CA

Zamówienia: szaty@asga.pl

[Koszt 1 sztuki zaledwie  ok.  50 zł PL]