Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

DZIĘKCZYNNE ŚWIĘTO ŹNIW – 6 X 2013

24 wrz

Tegoroczne Dziękczynne Święto Żniw przypada w 1. Niedzielę po Św. Michale Archaniele tj. w niedzielę, dnia 6 października.

Święto to wprowadzone zostało w Kościele Ewangelickim w Niemczech pod koniec XVII wieku, a stąd także do Polski i innych krajów europejskich. Ustalono, że będzie ono obchodzone zawsze wtedy, gdy wszystkie płody ziemi zostaną zebrane z pól i ogrodów, a więc w 1. Niedzielę po świętym Michale Archaniele (29 IX), to znaczy w okresie pomiędzy 30 września a 6 października.

Nabożeństwa dziękczynne powinny się odbyć w ten dzień co najmniej w kościołach parafialnych gdzie mieszka proboszcz.

Ks. Biskup Janusz Jagucki swego czasu wydał okólnik do wszystkich księży aby co najmniej w kościołach parafialnych gdzie zamieszkuje proboszcz odprawiane były nabożeństwa także w dnie robocze, które przewiduje luterański rok kościelny (patrz: Śpiewnik Ewangelicki – introity od 1 do 110, oraz Kalendarz Ewangelicki i wydawnictwo „Z Biblią na co dzień”).

A jak ziarno z pól w chleb zgromadzamy, a grona winne tłoczymy, aby napój wydały, tak przetwórz nasze serca i zgromadź nas w jedno z wybranymi Twymi, prorokami, apostołami, męczennikami i wszystkimi świadkami Twej sprawy dla chwały imienia Twego.”