Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

18 ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA W TYCHACH

05 paź

(Kościół ewangelicko-augsburski św. ap. Piotra i Pawła w Tychach, ul. Biskupa Juliusza Burschego 20)

W tegoroczne Dziękczynne Święto Żniw, dnia 6 października 2013 r. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tychach obchodzi 18 rocznicę poświęcenia swego kościoła św. ap. Piotra i Pawła przy ulicy Biskupa Juliusza Burschego 20. Uroczystym nabożeństwem dziękczynnym, w czasie którego kazanie wygłosi NPW ks. biskup Tadeusz Szurman, zwierzchnik Diecezji Katowickiej, rozpocznie się o godzinie 10.30 uroczystość dziękczynna, a po nabożeństwie piknik parafialny.

(Prezbiterium kościoła ap. Piotra i Pawła w Tychach. Foto: Jan Szturc)

Kościół jeszcze nie zupełnie dokończony w budowie był poświęcony przed 18 laty, dnia 25 września 1995 r. przez zwierzchnika Kościoła NPW ks. biskupa dr. Jana Szarka w dzień jego 35 rocznicy ordynacji. W tym doniosłym akcie towarzyszyli Biskupowi Kościoła: ks. biskup Rudolf Pastucha, biskup katowicki, ks. biskup Paweł Anweiler, biskup cieszyński, oraz miejscowy duszpasterz i budowniczy kościoła ks. radca Jan Gross z Mikołowa. W uroczystości wzięły udział setki parafian i współwyznawców, gości ekumenicznych i księży.

Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił i położył ówczesny zwierzchnik Kościoła NPW ks. biskup dr Janusz Narzyński w dniu 28 listopada 1987 r., a więc przed 26  laty.

Wtedy to ks. biskup Janusz Narzyński rozpoczął swoje kazanie znamiennymi słowami: „Po raz trzeci przystępujemy tu w Tychach do budowy ewangelickiego życia religijnego” nawiązującymi do całej tragicznej historii parafii tyskiej sięgającej czasów Reformacji, czyli do roku 1568.

(Wejście na chór w kościele w Tychach. Foto: Jan Szturc)

W  ciągu dziejów istnienia ewangelicyzmu w Tychach proboszczami byli i są następujący księża:

1. Samodzielna pierwsza  Parafia w Tychach:

  • ks. Zygmunt Gliński 1577-1594
  • ks. Stanisław Pratalanus [Łącki] 1595-1600
  • ks. Grzegorz Andricus [Jędrzejczyk] 1601-1614
  • ks. Grzegorz Divitis [Widera] 1614-1629

2. Filiał parafii w Mikołowie (proboszczowie – administratorzy byli proboszczami w pobliskim Mikołowie):

3. Parafia w Tychach (administratorzy: proboszczowie parafii w Mikołowie):

GALERIA ZDIĘĆ Z POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA – 25 IX 1995 R.:

(Foto: Zbigniew Burda)

Orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Średnich

Księża wnoszą do nowego kościoła naczynia komunijne i chrzestne

Uroczystość poświęcenia przed kościołem

Biskup Diecezjalny Ks. Rudolf Pastucha wita zgromadzonych w imieniu Diecezji i odczytuje Psalm 24

Biskup Diecezjalny życzy Parafii i nowemu kościołowi aby był „światłością świata” i wręcza na pamiątkę Paschał – świecę chrzcielną.

Budowniczy kościoła Jan Kędzior wręcza proboszczowi Parafii klucze nowego kościoła, które je wręcza z kolei Biskupowi Kościoła z prośbą aby kościół otworzył i poświęcił.

Biskup Kościoła Ks. Jan Szarek  dokonuje uroczystego otwarcia kościoła ap. Piotra i Pawła w Tychach.