This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

ROK WYBORÓW W SZWECJI

09 paź

Rok 2013 jest rokiem wyborczym w Kościele Szwedzkim (Svenska Kyrkan), czyli w Kościele Ewangelicko-Luterańskim Szwecji. Dokonuje się wyborów rad parafialnych, synodów diecezjalnych i Synodu Generalnego, czyli Synodu Kościoła. Są także i wybory Arcybiskupa Uppsali, ponieważ obecny 69. Arcybiskup Uppsali i Prymas Kościoła Szwedzkiego Anders Wejryd urodzony 8 sierpnia 1949 r. pragnie w kwietniu 2014 r. przejść w stan spoczynku.

Wszystkie wybory wprawdzie się już odbyły, oprócz najbliższej tury wyborów Arcybiskupa, które są w toku.

Jak donosi szwedzka „Kyrkans Tidning” – „Kościelny Dziennik Szwedzki” reprezentujący, jak sam pisze, w Kościele Szwedzkim teologię liberalną, najwięcej bo aż 33,85% delegatów do Synodu Generalnego otrzymali socjaldemokraci, którzy narzucają Kościołowi Szwedzkiemu kierunek liberalnej teologii.

KTO BĘDZIE ARCYBISKUPEM I PRYMASEM SZWECJI?


Biskup Ragnar Persenius                     czy                  Biskupka  Antje Jackelén?

Najprawdopodobniej w najbliższy wtorek odpowiemy na to pytanie, ponieważ we wtorek, dnia 15 października 2013 r. odbędzie się decydująca tura wyborów Arcybiskupa, która rozegra się w tajnym głosowaniu pomiędzy biskupką diecezjalną prof. dr. Antje Jackelén (58), od roku 2007 jest biskupką diecezji Lund, a biskupem Uppsali  dr. Ragnarem Theodorem Perseniusem (61), który jest od roku 2000 biskupem Uppsali.

Z dobrze poinformowanych źródeł dowiadujemy się, że sprawa jest już prawie przesądzona i że największe szanse zostania arcybiskupką ma wspomniana biskup Antje Jackelén. Jest to podobnież politycznie poprawne w Szwecji, aby kobieta została arcybiskupką Uppsali i prymaską Szwecji. Taką polityczną poprawność wg ideologii „Gender” (czytaj: dżender) powstałą w latach 80-tych XX wieku, zastosowały już Kościoły luterańskie w Kanadzie, a ostatnio w Stanach Zjednoczonych, gdzie na czele Kościołów stanęły kobiety (przegrał wybory biskup Mark Hanson, był prezydent Światowej Federacji Luterańskiej).

Kim są kandydaci na 70. Arcybiskupa Uppsali i tym samym Prymasa Szwecji?

Antje Jackelén (58), urodziła się 4 czerwca 1955 r. w Herdecke (miejscowość położona pomiędzy Dortmundem a Hagen w Westfalii) w  Niemczech. Studiowała teologię ewangelicką w Tybindze w Niemczech oraz w Szwecji. Tu poznała swego przyszłego męża, który jest księdzem Kościoła Szwedzkiego. W Szwecji napisała pracę doktorską i została profesorem teologii systematycznej Uniwersytetu w Lund oraz Chicago. W roku 2006 została wybrana biskupką diecezji Lund jako następczyni biskupki Christiny Odenberg, która była pierwsza kobietą – biskupką w Szwecji. Antje Jackelén została konsekrowana na biskupa w archikatedrze w Uppsali, dnia 15 kwietnia 2007 r. przez arcybiskupa Andersa Wejryda, a 21 kwietnia 2007 r. odbył się jej ingres (instalacja) do katedry w Lund.

Antje Jackelèn jest zamężna z ks. Heinzem Jackelèn, który jest jak już wspomniano, księdzem Kościoła Szwedzkiego.

W dyskusji na temat przyszłego Arcybiskupa Uppsali, Szwedzi uważają, że biskupka Antje Jackelén jest najbardziej wykształconą kobietą i zdolną do objęcia tego urzędu.

Ragnar Theodor Persenius (61), urodził się 27 czerwca 1952 r. w Uppsali w Szwecji, jako syn ks. Waltera Perseniusa. Po zdaniu matury studiował prawo, filozofię i teologię otrzymując w roku 1988 doktorat na Uniwersytecie w Lund. Ordynowany został na księdza w roku 1973. W roku 2000 został drugim biskupem Uppsali (od roku 1990 Uppsala ma dwóch biskupów: arcybiskupa – prymasa i biskupa) jako następca znanego również w Polsce biskupa Torda Harlina.

Biskup Ragnar Persenius jest żonaty z Ingrid Persenius, mieli dwoje dzieci: córkę Zuzannę i syna Marcina, który zmarł po długiej chorobie w roku 2007 sprawiając rodzicom wielki żal i ból, ale jednocześnie wzmocnienie nadziei w życie wieczne.

W roku 2006 biskup Ragnar Persenius jako drugi kandydat  kandydował na arcybiskupa Uppsali. Wybory wygrał jednak obecny Arcybiskup Anders Wejryd.

Także obecnie ma drugie miejsce w wyborach na Arcybiskupa Uppsali.

Liberatowie zarzucają mu jednak zbyt konserwatywne stanowisko w wielu sprawach.

Biskup dr Ragnar Persenius dobrze znany jest w Polsce, gdyż diecezja uppsalska jest partnerską diecezją dla Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce, zwłaszcza dla Parafii Św. Trójcy w Warszawie. Biskup R. Persenius w roku 2009 wygłosił kazanie w 300 rocznicę rozpoczęcia budowy kościoła Jezusowego w Cieszynie (1709), a w Święto Epifanii 2010 r. czynnie uczestniczył w konsekracji na biskupa ks. biskupa elekta Jerzego Samca.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

W dyskusji jaka się toczy w Szwecji, głównie w sprawie wyboru kobiety – biskupki na arcybiskupa Uppsali czytamy na łamach szwedzkiego „Kyrkans Tidning” - „Kościelnego Dziennika Szwedzkiego” także słowa ostrzeżenia niektórych czytelników szwedzkich, że w razie wyboru Antje Jackelèn może dojść do pogorszenia lub całkowitego zerwania stosunków ekumenicznych z Kościołem Szwedzkim przez Kościół Rzymsko-Katolicki i Cerkiew Prawosławną (nie tylko Rosyjską!).

Myślę, że te ostrzeżenia nie robią większego wrażenia na przeciętnym Szwedzie, gdyż Kościół Szwedzki żyje swoim życiem, a po za tym już Rosyjska Cerkiew Prawosławna i Etiopski Kościół Ewangelicko-Luterański zerwał kontakty bilateralne z Kościołem Szwedzkim. W samej zaś Szwecji powstała w roku 2005 jako wyraz protestu przeciwko pewnym naukom i działaniom Kościoła Szwedzkiego tzw. “Misyjna Prowincja” z biskupami i duchowieństwem parafialnym na czele wspierana przez Kościoły Luterańskie nie należące do Światowej Federacji Luterańskiej (LCSM – Luterański Kościół Synodu Missouri w Ameryce, Kościół Luterański w Kenii i inne).

* * *

W dniu 15 października 2013 r. w końcowych wyborach Arcybiskupem Uppsali i Prymasem Kościoła Szwedzkieho (Svenska Kyrkan) , jak przewidywano, została wybrana biskupka Antje JACKELEN, która ten urząd obejmie w czasie Wielkiej Mszy w archikatedrze uppsalskiej w dniu 15 czerwca 2014 r. po przejściu na emeryturę w dniu 14 czerwca 2013 r. w czasie nieszporów w tejże archikatedrze dotyczasowego Arcybiskupa – Prymasa A. Wejryda.

W