RSS
 

ZMARŁ NAGLE MARIAWICKI BISKUP ROMAN NOWAK

17 lis

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto wierzy we Mnie, choćby i umarł, będzie żył.” (J 11,25)

Zmarł ks. bp Antoni M. Roman Nowak

16 listopada 2013 roku w Raszewie, zmarł w wieku 82 lat Biskup Antoni Maria Roman Nowak. Biskup M. Roman urodził się w Dobrej, 16 listopada 1931 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 4 października 1958 roku, w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Szafarzem sakramentu kapłaństwa był ówczesny Biskup Naczelny Jan Maria Michał Sitek. 20 listopada 1983 roku Biskup M. Roman został wyświęcony na biskupa, razem z Biskupem Zdzisławem Marią Włodzimierzem Jaworskim. Uroczystości odbyły się w Katedrze Mariawickiej w Płocku, a głównym konsekratorem był ówczesny Biskup Naczelny Stanisław Maria Tymoteusz Kowalski. Biskup M. Roman przez wiele lat był proboszczem Parafii w Żarnówce. Od 1983 do 1992 roku był Biskupem Diecezji lubelsko – podlaskiej. W latach 1986 – 1992 pełnił funkcję proboszcza Parafii w Cegłowie. Od 1992 roku, ze względu na stan zdrowia, zamieszkał przy Świątyni w Płocku. Przez ostatnie 15 lat swojego życia, jako rezydent mieszkał w Parafii Raszewo, służąc Bogu i wiernym swoją modlitwą i pracą duszpasterską.

Pokój Jego duszy

Pogrzeb Śp. Brata Biskupa M. Romana odbędzie się w sobotę 23 listopada 2013 roku. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 Mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Anny w Raszewie Dworskim. Następnie trumna ze Zmarłym zostanie przewieziona do rodzinnej parafii w Dobrej koło Łodzi, gdzie o godzinie 13.00 zostanie odprawione nabożeństwo żałobne w kościele pw.  św. Jana Chrzciciela. Ciało Śp. Biskupa M. Romana zostanie złożone na cmentarzu parafialnym.

+ + +

Z biskupem Romanem Nowakiem rozmawiałem telefonicznie w dniu 11 listopada 2013 r. i nic nie wskazywało na to, że to ostatnia nasza rozmowa, ze za kilka dni umrze. Mówiliśmy m.in. o 30-leciu Jego biskupstwa. Gdy powiedziałem, że za 9 dni będzie obchodził Jubileusz, odpowiedział, że On musi o innych sprawach myśleć, a nie o Jubileuszu.

Drugi Kolega rozmawiał z nim telefonicznie jako ostatni, bo w przeddzień śmierci, w piątek dnia 15 listopada 2013 r. o godzinie 22.00 i też nic nie wskazywało na to, że jest to ich ostatnia rozmowa. Kiedy rano w sobotę 16 listopada zadzwonił do Biskupa Romana, aby Mu złożyć życzenia urodzinowe (ur. 16 XI 1931 r.), telefon był głuchy, nikt nie odbierał. Jak stwierdził potem lekarz, odszedł do wieczności w sobotę pomiędzy godziną 2.00 a 3.00 w nocy.

Z żalem przyjęliśmy tę niespodziewaną, smutną wiadomość, bo ś.p. ks. biskup Roman Nowak był naszym dobrym Kolegą i takim był do samego końca. To, że był od równych 30 lat biskupem (20 listopada 1983 r.) nie wpłynęło na Jego stosunek do swoich kolegów i koleżanek. Nigdy nikomu nie dał odczuć żadnej wyższości. Do końca pozostał tym kim był w młodości. Za to mu dziś, koledzy i koleżanki różnych wyznań, dziękujemy z serca. Dziękujemy Bogu, że Go dał Swojemu Kościołowi w wymiarze powszechnym, Kościołowi Powszechnemu!  Niech odpoczywa w pokoju u Pana, któremu poświęcił całe swe życie!