Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

ZMARŁ NAGLE MARIAWICKI BISKUP ROMAN NOWAK

17 lis

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto wierzy we Mnie, choćby i umarł, będzie żył.” (J 11,25)

Zmarł ks. bp Antoni M. Roman Nowak

16 listopada 2013 roku w Raszewie, zmarł w wieku 82 lat Biskup Antoni Maria Roman Nowak. Biskup M. Roman urodził się w Dobrej, 16 listopada 1931 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 4 października 1958 roku, w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Szafarzem sakramentu kapłaństwa był ówczesny Biskup Naczelny Jan Maria Michał Sitek. 20 listopada 1983 roku Biskup M. Roman został wyświęcony na biskupa, razem z Biskupem Zdzisławem Marią Włodzimierzem Jaworskim. Uroczystości odbyły się w Katedrze Mariawickiej w Płocku, a głównym konsekratorem był ówczesny Biskup Naczelny Stanisław Maria Tymoteusz Kowalski. Biskup M. Roman przez wiele lat był proboszczem Parafii w Żarnówce. Od 1983 do 1992 roku był Biskupem Diecezji lubelsko – podlaskiej. W latach 1986 – 1992 pełnił funkcję proboszcza Parafii w Cegłowie. Od 1992 roku, ze względu na stan zdrowia, zamieszkał przy Świątyni w Płocku. Przez ostatnie 15 lat swojego życia, jako rezydent mieszkał w Parafii Raszewo, służąc Bogu i wiernym swoją modlitwą i pracą duszpasterską.

Pokój Jego duszy

Pogrzeb Śp. Brata Biskupa M. Romana odbędzie się w sobotę 23 listopada 2013 roku. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 Mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Anny w Raszewie Dworskim. Następnie trumna ze Zmarłym zostanie przewieziona do rodzinnej parafii w Dobrej koło Łodzi, gdzie o godzinie 13.00 zostanie odprawione nabożeństwo żałobne w kościele pw.  św. Jana Chrzciciela. Ciało Śp. Biskupa M. Romana zostanie złożone na cmentarzu parafialnym.

+ + +

Z biskupem Romanem Nowakiem rozmawiałem telefonicznie w dniu 11 listopada 2013 r. i nic nie wskazywało na to, że to ostatnia nasza rozmowa, ze za kilka dni umrze. Mówiliśmy m.in. o 30-leciu Jego biskupstwa. Gdy powiedziałem, że za 9 dni będzie obchodził Jubileusz, odpowiedział, że On musi o innych sprawach myśleć, a nie o Jubileuszu.

Drugi Kolega rozmawiał z nim telefonicznie jako ostatni, bo w przeddzień śmierci, w piątek dnia 15 listopada 2013 r. o godzinie 22.00 i też nic nie wskazywało na to, że jest to ich ostatnia rozmowa. Kiedy rano w sobotę 16 listopada zadzwonił do Biskupa Romana, aby Mu złożyć życzenia urodzinowe (ur. 16 XI 1931 r.), telefon był głuchy, nikt nie odbierał. Jak stwierdził potem lekarz, odszedł do wieczności w sobotę pomiędzy godziną 2.00 a 3.00 w nocy.

Z żalem przyjęliśmy tę niespodziewaną, smutną wiadomość, bo ś.p. ks. biskup Roman Nowak był naszym dobrym Kolegą i takim był do samego końca. To, że był od równych 30 lat biskupem (20 listopada 1983 r.) nie wpłynęło na Jego stosunek do swoich kolegów i koleżanek. Nigdy nikomu nie dał odczuć żadnej wyższości. Do końca pozostał tym kim był w młodości. Za to mu dziś, koledzy i koleżanki różnych wyznań, dziękujemy z serca. Dziękujemy Bogu, że Go dał Swojemu Kościołowi w wymiarze powszechnym, Kościołowi Powszechnemu!  Niech odpoczywa w pokoju u Pana, któremu poświęcił całe swe życie!