This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

POWAŻNE NAPOMNIENIE BISKUPÓW PRZEZ PAPIEŻA FRANCISZKA

Papież do biskupów:

„Nie dla

karierowiczostwa i mentalności

książąt”

dt, PAP
19.09.2013 , aktualizacja: 19.09.2013 13:37
A A A Drukuj
Papież do biskupów: Nie dla karierowiczostwa i Papież do biskupów: Nie dla karierowiczostwa i „mentalności książąt” (Fot. OSSERVATORE ROMANO REUTERS)

Papież Franciszek przestrzegł biskupów przed pokusą karierowiczostwa i „mentalności książąt”. – Nie możecie być „biskupami lotniskowymi” podróżującymi po świecie – mówił podczas spotkania z mianowanymi ostatnio hierarchami, którzy goszczą w Watykanie.

- Uważajcie, by nie ulec duchowi karierowiczostwa – zaapelował papież. Zwrócił uwagę na potrzebę „pokory, umiaru” i na koncentrowaniu się na istocie posługi. – My, duszpasterze, nie jesteśmy ludźmi z mentalnością książąt – przypomniał Franciszek. – Nie tylko słowem, ale przede wszystkim konkretnym świadectwem życia jesteśmy nauczycielami i wychowawcami naszego ludu – dodał.

- Głoszenie wiary wymaga dostosowania życia do tego, czego się naucza – mówił papież. Apelował do biskupów, by pozostali w swych diecezjach, nie szukali zmian i awansów. – Unikajcie zgorszenia, jakim jest bycie biskupami lotniskowymi – prosił Franciszek. Wskazał nowo mianowanym ordynariuszom, że ich najważniejszym zadaniem jest być blisko powierzonych ich opiece wiernych.

- Bądźcie pasterzami, którzy pachną owcami – wzywał. – W naszych czasach można bez trudu podróżować, przenosić się z miejsca na miejsce – podkreślił papież. Zwrócił następnie uwagę na to, że stara zasada, iż biskup ma przede wszystkim rezydować w swej diecezji, „nie wyszła z mody”.