Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
RSS
 

POWAŻNE NAPOMNIENIE BISKUPÓW PRZEZ PAPIEŻA FRANCISZKA

Papież do biskupów:

„Nie dla

karierowiczostwa i mentalności

książąt”

dt, PAP
19.09.2013 , aktualizacja: 19.09.2013 13:37
A A A Drukuj
Papież do biskupów: Nie dla karierowiczostwa i Papież do biskupów: Nie dla karierowiczostwa i „mentalności książąt” (Fot. OSSERVATORE ROMANO REUTERS)

Papież Franciszek przestrzegł biskupów przed pokusą karierowiczostwa i „mentalności książąt”. – Nie możecie być „biskupami lotniskowymi” podróżującymi po świecie – mówił podczas spotkania z mianowanymi ostatnio hierarchami, którzy goszczą w Watykanie.

- Uważajcie, by nie ulec duchowi karierowiczostwa – zaapelował papież. Zwrócił uwagę na potrzebę „pokory, umiaru” i na koncentrowaniu się na istocie posługi. – My, duszpasterze, nie jesteśmy ludźmi z mentalnością książąt – przypomniał Franciszek. – Nie tylko słowem, ale przede wszystkim konkretnym świadectwem życia jesteśmy nauczycielami i wychowawcami naszego ludu – dodał.

- Głoszenie wiary wymaga dostosowania życia do tego, czego się naucza – mówił papież. Apelował do biskupów, by pozostali w swych diecezjach, nie szukali zmian i awansów. – Unikajcie zgorszenia, jakim jest bycie biskupami lotniskowymi – prosił Franciszek. Wskazał nowo mianowanym ordynariuszom, że ich najważniejszym zadaniem jest być blisko powierzonych ich opiece wiernych.

- Bądźcie pasterzami, którzy pachną owcami – wzywał. – W naszych czasach można bez trudu podróżować, przenosić się z miejsca na miejsce – podkreślił papież. Zwrócił następnie uwagę na to, że stara zasada, iż biskup ma przede wszystkim rezydować w swej diecezji, „nie wyszła z mody”.