RSS
 

POWAŻNE NAPOMNIENIE BISKUPÓW PRZEZ PAPIEŻA FRANCISZKA

Papież do biskupów:

„Nie dla

karierowiczostwa i mentalności

książąt”

dt, PAP
19.09.2013 , aktualizacja: 19.09.2013 13:37
A A A Drukuj
Papież do biskupów: Nie dla karierowiczostwa i Papież do biskupów: Nie dla karierowiczostwa i „mentalności książąt” (Fot. OSSERVATORE ROMANO REUTERS)

Papież Franciszek przestrzegł biskupów przed pokusą karierowiczostwa i „mentalności książąt”. – Nie możecie być „biskupami lotniskowymi” podróżującymi po świecie – mówił podczas spotkania z mianowanymi ostatnio hierarchami, którzy goszczą w Watykanie.

- Uważajcie, by nie ulec duchowi karierowiczostwa – zaapelował papież. Zwrócił uwagę na potrzebę „pokory, umiaru” i na koncentrowaniu się na istocie posługi. – My, duszpasterze, nie jesteśmy ludźmi z mentalnością książąt – przypomniał Franciszek. – Nie tylko słowem, ale przede wszystkim konkretnym świadectwem życia jesteśmy nauczycielami i wychowawcami naszego ludu – dodał.

- Głoszenie wiary wymaga dostosowania życia do tego, czego się naucza – mówił papież. Apelował do biskupów, by pozostali w swych diecezjach, nie szukali zmian i awansów. – Unikajcie zgorszenia, jakim jest bycie biskupami lotniskowymi – prosił Franciszek. Wskazał nowo mianowanym ordynariuszom, że ich najważniejszym zadaniem jest być blisko powierzonych ich opiece wiernych.

- Bądźcie pasterzami, którzy pachną owcami – wzywał. – W naszych czasach można bez trudu podróżować, przenosić się z miejsca na miejsce – podkreślił papież. Zwrócił następnie uwagę na to, że stara zasada, iż biskup ma przede wszystkim rezydować w swej diecezji, „nie wyszła z mody”.